Tanácsadások alkalmával azt tapasztaljuk, hogy gyakran keverednek össze a különböző Átalányadós keretek, Átalányadós fogalmak, ezért most részletesen végigvesszük, hogy milyen keretekre és bevételi határokra kell figyelni Átalányadósként.

Átalányadós egyéni vállalkozóként 3 féle keretet különböztetünk meg:

  • 1

    Átalányadós keret

  • 2

    Alanyi adómentes keret (áfa mentes keret)

  • 3

    SZJA mentes keret (adómentes keret)

Nézzük ezeket a kereteket részletesebben, melyik mit is jelent pontosan.

1. Átalányadós keret

Az Átalányadós keret az adott évi minimálbérhez van kötve. Méghozzá az éves minimálbér tízszereséhez, így 2025-ben az Átalányadó keret 34 896 000 Ft. (Kiskereskedelmi tevékenységnél ez a keret magasabb, de ebben a cikkben kifejezetten a szolgáltató szektorral foglalkozunk.)

Vagyis 2025-ben ezen bevételi értékhatár alatt adózhatunk az Átalányadó szabályai alapján. Lényeges, hogy a keret szempontjából a beérkezés dátuma számít, máshogy megfogalmazva, az számít, hogy mikor kerül kifizetésre az adott számla ellenértéke.

Átalányadó keret

Mennyi az Átalányadós keretem, ha év közben kezdtem a tevékenységem vagy szünetelt a vállalkozásom? Mikor kell arányosítani az Átalányadós keretet?

Amennyiben valaki mondjuk

  • év közben kezdte a tevékenységét,

  • szünetelt a vállalkozása,

  • vagy esetleg megszűnt,

  • továbbá az is ide tartozik, ha valaki év közben KATÁ-ból lép át Átalányadóba,

akkor ilyen esetekben mindig napra pontosan kell arányosítani az Átalányadós keretet. Vagyis megnézni, hogy az aktív Átalányadós napok alapján mennyi keretünk van az adott évre vonatkozólag.

Mi történik, ha átlépem az Átalányadós keretem?

Ebben az esetben kikerülsz az Átalányadóból és az egész év VSZJA (sima egyéni vállalkozó) adózásba kerül, ami alapján javítani kell az addig beküldött bevallásokat, mert egy évben csak egy féle adózást lehet választani (KATA ez alól kivételt képez).

Vagyis az egész év vagy Átalányadóba vagy VSZJA-ba tartozik. Amennyiben valaki kikerül az Átalányadó hatálya alól (megszűnik, kilép, kirakják), akkor abban az évben plusz 1 évig nem választhatja újra ezt az adózási módot.

2. Alanyi adómentes keret

A másik fontos keret az alanyi adómentes keret, ami 2025-ben egy teljes évre 18 000 000 Ft. Eddig a bevételig nem kell foglalkozni az ÁFÁ-val. Nem kell ÁFÁ-t befizetni, bevallani. Vagyis alanyi adómentesként némileg egyszerűbb a vállalkozók élete, de attól sem kell megijedni, ha valaki túllépi ezt a keretet, de mindjárt kitérünk erre is.

Némileg kivétel képez, ha valaki külföldre számláz vagy külföldről vesz igénybe szolgáltatás, mert amennyiben te esetleg külföldre szeretnél számlázni, akkor az viszont ÁFA hatályán kívüli szolgáltatásnak minősül, amire más szabályok vonatkoznak, de ebben a cikkünkben meg tudod nézni, hogyan számlázz külföldre Átalányadósként.

Mennyi az alanyi adómentes keretem, ha év közben kezdtem a tevékenységem vagy szünetelt a vállalkozásom? Mikor kell arányosítani az alanyi adómentes keretet?

Amennyiben valaki

  • év közben kezdte a tevékenységét,

  • vagy esetleg megszűnt,

akkor ilyen esetekben mindig napra pontosan kell arányosítani az alanyi adómentes keretet. (Szüneteltetés miatt az alanyi mentes keret nem változik.)

Mi történik, ha átlépem az alanyi adómentes keretem?

Nagyon röviden onnantól be kell jelentkezni ÁFA körbe, a számlákon ÁFÁ-t kell felszámítani és ÁFA-t kell bevallani, befizetni.

  • Amennyiben magánszemélyeknek nyújtasz szolgáltatást, akkor ők ezt sajnos egyértelmű áremelésnek fogják megélni, mert ami eddig alanyi mentesként 10 000 Ft volt az a továbbiakban már 10 000 Ft + ÁFA lesz vagyis 12 700 Ft. (hacsak nem „nyeled be” az ÁFÁ-t amivel neked úgy annyival kevesebb maradna a zsebedben)

  • Viszont, ha cégeknek dolgozol, akkor jellemzően őket ez nem igazán szokta zavarni, mert az ÁFÁ-val csökkenteni tudják a befizetendő ÁFÁ-juk mértékét, vagyis összegben ugyan ott lesznek mint eddig.

És lényegében te is ugyan ott leszel mint korábban, mert a különböző adókat, járulékokat mindig a nettó bevételekre kell számítani. Ugyanakkor a többletadminisztráció természetesen nem elhanyagolható ebben az esetben, mert ÁFÁ-t kell bevallani, befizetni, de ebben egy Átalányadó könyvelő sokat tud segíteni.

Ami ezeken kívül változik, hogy az ÁFA mentes keret átlépésével már ÁFA levonási jogod is lesz, ami azt jelenti, hogy a vállalkozás bevételszerző tevékenységéhez kapcsolódó költségek ÁFA tartalmával csökkenteni tudod a befizetendő ÁFÁ-d mértékét.

Nagyon leegyszerűsített példa: ha adott hónapban mondjuk vásárolsz egy mobiltelefont a vállalkozásod nevére 100ezer Ft +ÁFA értékben és abban a hónapban kiállítasz egy számlát szintén 100ezer Ft +ÁFA értékben, akkor az ÁFA egyenleged 0 Ft, így adott időszakra nem lesz befizetendő ÁFA. Könyvelőként mi ezt számoljuk, figyeljük és közöljük ki neked.

3. SZJA mentes keret

Az SZJA mentes vagy más néven adómentes keret az adott évi minimálbérhez van kötve, ami 2025-ben 2 908 000 Ft (40%-os költséghányadnál) és 8 724 000 Ft (80% költséghányadnál).

Ez lényegében egy kedvezmény, ami minden Átalányadóst teljes egészében megillet, függetlenül attól, hogy év közben indult vagy esetleg szünetelt. Vagyis ezt a keretet egyáltalán nem kell arányosítani.

Mennyi az SZJA mentes keretem, ha év közben kezdtem a tevékenységem vagy szünetelt a vállalkozásom? Mikor kell arányosítani az SZJA mentes keretet?

Az SZJA mentes keretet nem kell arányosítani.

Mi történik, ha átlépem az SZJA mentes keretem?

Eddig a bevételig nem keletkezik SZJA fizetési kötelezettség, ami azoknak a legkedvezőbb, akik munka mellet indítanak Átalányadós egyéni vállalkozást, mert eddig a bevételig járulékot sem kell fizetniük. Nézd meg itt részletesebben, hogy alakul az Átalányadó mellékállásban.

Ugyanakkor természetesen azt is megilleti ez a kedvezmény, aki főállású egyéni vállalkozónak minősül. Amennyiben arra vagy kíváncsi, hogy főállásúként mennyi adóval kell számolnod Átalányadósként, akkor ez a cikk neked szól.

Lényeges, hogy az SZJA mentes keret fölött már SZJA, TB és SZOCHO fizetési kötelezettség is keletkezik, függetlenül attól, hogy van főállása vagy nincs az adott Átalányadós egyéni vállalkozónak.

Ezeket a keretek kell szem előtt tartani annak, aki már Átalányadós vagy Átalányadós vállalkozásban gondolkozik, de ha te minél egyszerűbben és gyorsabban szeretnél vállalkozóvá válni vagy szeretnéd könyvelésed biztos kezekben tudni és ezzel a lehető legkevesebbet foglalkozni, akkor keress minket Átalányadó könyvelés bizalommal és segítünk mindenben, hogy neked csak az üzlettel kelljen foglalkoznod.

Gyomorgörcsmentes könyvelés